Kaip būtų galima išspręsti antivirusinės ir kitu programų atnaujinimo problemą. Turiu legalia „Bitdefender“ programa, tačiau niekaip negaliu jos atnaujinti (išskyrus rankiniu būdu, siunčiantis atnaujinimą iš bitdefender.com). Be to, negaliu atnaujinti nei „Windows Vista“, nei „Microsoft Office“. Atnaujinimų nesiunčia nei automatiškai, nei tai leidžia padaryti pačiai, nes neleidžiama atverti atnaujinimų tinklapių. Virusu neaptinku. Gal galėtumėte patarti ką daryti?

Klausimas gana sudėtingas, nes tokių problemų priežasčių gali būti gana daug. Pirmiausia, tai reikėtų patikrinti ar tikrai kompiuteryje nėra kenkėjų ar bent jau jų padarytų padarinių. Jei yra galimybė patikrinti kompiuterį kita antivirusine programa, geriausia įkrovus jį iš žinomos švarios įkrovos CD ar DVD laikmenos su nauja antivirusine programa. Tokį avarinės įkrovos diską siūlo ir „BitDefender“ kompanija bei pateikia paaiškinimą, kaip juo naudotis. Iš atsisiųstos ISO rinkmenos reikia įrašyti CD diską, pasirenkant „Burn Image“ ar „Create CD from image“ funkciją jūsų naudojamoje optinių diskų rašymo programoje.

Taip pat verta patikrinti, ar kompiuteryje nėra kokio nors buvusio kenkėjo paliktų padarinių. Kai kurie kenkėjai nukreipia visas užklausas į antivirusinių ir kitų programų atnaujinimų svetaines į neegzistuojančius ar kenkėjiškus puslapius. Tam atverkite ir patikrinkite ar hosts failas nėra papildytas tikrovės neatitinkančiais įrašais. Šis failas atlieka savotišką lokalios DNS vardų tarnybos vaidmenį ir kompiuteris, prieš kreipdamasis į DNS serverį ir ieškodamas www.serveris.com internetinio adreso IP atitikmenį. Toks failas neretai yra naudojamas, siekiant paspartinti darbą tinkluose, įrašant į hosts failą dažniausiai naudojamų serverių adresus ir taip išvengiant papildomų DNS užklausų, tačiau jį galima panaudoti ir negeriems tikslams.

Šis tekstinis failas yra c:\Windows\system32\drivers\etc kataloge ir jį galima atverti paprasčiausia „Notepad“ tekstine rengykle. Visos eilutės, prasidedančios „#“ simboliu yra komentarai ir yra ignoruojamos, o likusios, jei tokių yra, bus interpretuojamos „Windows“ tinklo posistemio. Realiai galima saugiai ištrinti visą šio failo turinį, nebent jūsų kompiuteris naudoja kokius nors nestandartinius lokalaus tinklo adresus.

Antivirusinių ir kitų programų svetainių darbo sutrikimai gali būti ir dėl tinklo ryšio problemų. Su tuo teko ne kartą susidurti, naudojantis TEO „Zebra“ internetu, dalinant jį keletui kompiuterių. Problema slypėjo tinklo paketų dydyje. Įprastinis tinklo paketo dydis yra 1500 baitų, tačiau dėl įvairių tarpinėse grandyse naudojamų sistemų ryšio protokolų efektyvus perduodamų duomenų paketo dydis sumažėdavo. Realiai senojo tipo PPPoE paslaugos nesugebėdavo perduoti didesnių, nei 1450 – 1470 baitų dydžio paketų. Tokio „sutrikimo“ simptomai būdavo gana migloti. Interneto naršyklė surasdavo svetainės adresą, pradėdavo ją atvėrinėti, tačiau puslapio turinys taip ir nepasirodydavo arba būdavo užkraunamas ne pilnai. Ir tokios problemos pasireikšdavo būtent su didžiosiomis svetainėmis, „CNet Download.com“, „Microsoft.com“ ir pan. Taip pat trūkinėdavo SSH ir VPN ryšio kanalai. Tokios elgsenos priežastis paprasta – užmezgant ryšį kompiuteris siunčia nedidelius paketus, kurie dar „pralenda“ per esamą ryšio kanalą. Tačiau prireikus perduoti duomenis, paketų dydis išauga ir perduoti nepavyksta.

Teoriškai „Windows“ sistema turėtų pati aptikti perduodamo paketo dydį ir atitinkamai pakeisti MTU parametrą, sumažindama siunčiamus paketus. Deja, taip vyksta ne visuomet. Norint nustatyti maksimalų galimą MTU parametro dydį galima naudotis šiais patarimais ir bandyti nusiųsti žinomo dydžio ping paketus arba pasinaudoti „MTURoute“ programa, kuri automatiškai suras optimalų MTU dydį. MTU parametrui pakeisti reikės redaguoti „Windows“ sistemos registrą, kaip nurodyta šio puslapio pabaigoje.

„Windows“ ir „Office“ atnaujinimai gali būti blokuojami, jei sistema yra nelicencijuota. Nors jūs minėjote, jog turite licencijuotą „BitDefender“ versiją, tačiau nenurodėte ar ta licencija yra galiojanti. Paprastai antivirusinių programų licencijos yra namų vartotojams parduodamos vieneriems metams. Tačiau reklamos tikslais nemokamai platinamos antivirusinės programos, pateikiamos kartu su žurnalais, kompiuterine įranga ir pan., dažniausiai turi kur kas trumpiau galiojančias licencijas, kurios galioja 1 – 3 mėnesius. Pasibaigus licencijos galiojimui, antivirusinė programa tikrai neleis atnaujinti programos automatiniu būdu, o kai kurios programos, pavyzdžiui, „ETrust Antivirus“ netgi nesiteiks konkrečiai nurodyti priežasties, tik į ataskaitas įrašys, jog atnaujinti nepavyko.