Turiu 8 GB USB laikmeną, tačiau „Windows“ sistema rodo, kad jos talpa tik 3,54GB. Kompiuteris taip pat neleidžia įkelti didesnių, nei 4 GB failų, nurodydamas, jog jie netelpa. Kaip sugrąžinti dingusius GB?

Priežastys gali būti įvairios ir nuo jų priklauso - pavyks susigrąžinti „dingusius“ GB ar ne. Elektroninių atmintinių talpą valdo atmintinės valdiklis, kuris paprastai užprogramuojamas adresuoti visą vartotojui prieinamą atmintinės dalį. Kaip taisyklė, vartotojui neleidžiama prieiti prie visos atmintinės ir nedidelė dalis atmintinės rezervuojama sugedusioms atmintinės ląstelėms peradresuoti. Tokiu būdu sugedus daliai atmintinės ląstelių, atmintinė išlieka darbinga. Tačiau tai taip pat atveria galimybę sukčiauti. Tačiau 4 GB problema gali būti susijusi ir su naudojamos failų sistmos ribojimais.

Pirmiausia vertėtų patikrint, kokia failų sistema yra naudojama atmintinėje. Jei pasirinkus „My Computer“ -> atmintinės_disko_raidė -> „Properties“ yra nurodoma, jog atmintinėje yra naudojama FAT32 failų sistema, tai į šią laikmeną nepavyks įkelti didesnių, nei 4 GB dydžio failų. Tai yra FAT32 failų sistemos ribojimas.

Norėdami rašyti didesnius failus, šią laikmeną reikia sužymėti NTFS failų sistema. Tam išsaugokite kompiuteryje visas reikiamas rinkmenas iš šios laikmenos ir „My Computer“ lange pasirinkite laikmenos raidę dešiniuoju pelės klavišu ir atsiradusiame meniu spragtelėkite „Format...“. Laikmenos sužymėjimo dialogo lange nurodykite NTFS failų sistemą vietoje FAT ir pažymėkite „Quick Format“. 

Jei failų sistemų pasirinkimo meniu nėra NTFS (taip greičiausiai nutiks dėl „Microsoft“ sprendimo neleisti naudoti NTFS pernešamose laikmenose), tai šią funkciją teks aktyvuoti arba pasinaudoti kitomis failų sistemos sužymėjimo ar konvertavimo priemonėmis, pavyzdžiui, sužadinti convert U: /fs:ntfs komandą. Vietoje U: įrašykite savo USB atmintinės disko raidę. 

Nepamirškite tik to, jog sužymėjus NTFS formatu, USB laikmeną bus būtina pirma programiškai atjungti nuo sistemos, pasitelkus „Eject“ ar „Remove this hardware safely“ funkciją, ir tik tuomet ištraukti iš kompiuterio. Priešingu atveju į laikmeną įrašyti duomenys greičiausiai liks kompiuterio atmintinėje ir ištraukus laikmeną iki atjungiant ją nuo failų sistemos - duomenys nebus įrašyti. Be to, taip rizikuojama sugadinti failų sistemą ir prarasti jau buvusius laikmenoje duomenis. 

Jei sužymint nėra rodoma visa laikmenos talpa, t.y. ji gerokai mažesnė už 8 GB, tai pirmiausia patikrinkite ar yra panaudojama visa laikmenos atmintinė. Spragtelėję dešiniu pelės klavišu „My COmputer“  ir pasirinkę „Manage -> Disk Managemen“, atverkite USB laikmenos įrenginį ir pažiūrėkite kokio dydžio fizinę laikmeną mato sistema ir koks skirsnis yra sukurtas. Jei skirsnis mažesnis, nei laikmenos talpa, tai seną skirsnį ištrinkite (duomenis prieš tai išsisaugokite!) ir sukurkite naują pirminį skirsnį, užimantį visą laikmenos vietą. 

Jei operacinė sistema („Disk Manager“ programa) mato mažesnę, nei skelbiama ant laikmenos, talpą, tai gali būti, jog jūs tapote sukčių auka. Tą patį galima pasakyti ir apie didelės talpos laikmenas, į kurias nepavyksta įrašyti duomenų arba įrašius, nepavyksta nuskaityti. Šiuo atveju vienintelis būdas sužinoti tikrąją laikmenos talpą - atidaryti laikmeną ir pagal atmintinės lusto modelį internete ieškoti tikrosios jo talpos. Vėliau pagal laikmenos valdiklio modelį, galima bandyti ieškoti specialaus programatoriaus, kuris padėtų perprogramuoti valdiklį ir įrašyti tikrąją talpą.

Neblogą instrukciją, kaip atpažinti padirbtas atmintinės laikmenas galima rasti šiame tinklaraštyje. Čia taip pat apžvelgiamos sukčių pateikiamos naujienos, kurios gali padėti išvengti neįtikėtinai pigių ir ypač talpių atmintinių. Paprastą atmintinės talpos tikrinimo programą galima rasti šiame puslapyje