Ką daryti, jei užmiršau savo pagrindinio administratoriaus vartotojo slaptažodi ir niekaip negaliu prisijungti prie kompiuterio savo abonentu.


Viskas priklauso nuo to, kokia operacinė sistema ir kokios papildomos saugumo nuostatos yra naudojamos. Jei tai yra „Linux“ sistema, kurioje nėra naudojamas diskinio kaupiklio šifravimas, tai aministratoriaus slaptažodį galima lengvai pakeisti, įkrovus sistemą vieno vartotojo režimu. „Windows“ sistemose yra kiek kebliau ir administratoriaus slaptažodžio pakeitimui teks naudoti papildomas trečiųjų šalių programas.



Norint įkrauti „Linux“ sistemą vieno vartotojo režimu reikia sustabdyti OS krovimąsi ir įkrovos tvarkyklei nurodyti OS branduoliui perduoti parametrą „single“. Vartotojams draugiškos sistemos, pavyzdžiui, „Ubuntu“ automatiškai pateikia papildomą įkrovos meniu punktą pažymėtą „Recovery mode“ ar „Single user mode“ pavadinimu. Jį pasirinkus ir nurodžius, jei reikia, įkrauti komandinę eilutę, reikia duoti slaptažodžio keitimo komandą „passwd“. Nurodžius „passwd vartotojo_vardas“ - galima pakeisti norimo „Linux“ sistemos vartotojo slaptažodį.

„Windows“ sistemose teks pasinaudoti specialiomis slaptažodžių keitimo programomis. Gana gausų jų sąrašą galima rasti šiame „Petri IT knowledgebase“ svetainės puslapyje. „Windows“ slaptažodžio („password reset“) keitimų programų galima rasti ir populiariame „Hirens Boot CD“ pagalbinių programų rinkinyje.

Situacija tampe gerokai labiau komplikuota, jei kompiuteryje buvo naudojamos kokios nors disko šifravimo programos. Priklausomai nuo to, kokios programos buvo naudojamos ir kaip jos buvo suderintos, toks grubus sistemos slaptažoždio pakeitimas gali baigtis duomenų praradimu arba programoms paprasčiausiai gali nepavykti pakeisti slaptažodžio. Deja, jei buvo naudojamos viso disko šifravimo programos ir nebuvo sukurta specialių toms sistemoms skirtų slaptažodžio atkūrimo duomenų laikmenų, tai pamirštas slaptažodis greičiausiai baigsis viso kaupiklio trynimu ir naujos OS įrašymu.