„Mezon“ ryšys yra, bet jo nėraSusitvarkius „Mezon“ modemo tvarkykles „Linux“ sistemai ir išsiaiškinus, jog mano namuose „Mezon“ ryšys jau ėmė veikti, teko išspręsti ryšio kokybės problemą. Tai, kad ryšys veikia - dar nereiškia, jog juo jau galima naudotis, nors LRTC paslaugų pardavimo vadybininkai greičiausiai su manim nesutiks, teigdami jog ryšys beveik puikus...

Duomenų atsisiuntimo ryšio sparta kartais pasiekia net 6 Mbps, tuo tarpu, kai sparčiausias planas vartotojams žada iki 10 Mbps. Deja, nei vieno plano aprašyme nenurodoma išsiunčiamų duomenų perdavimo sparta. Teoriškai, įranga turėtų leisti išsiųsti duomenis iki 2 Mbps sparta. Tačiau mes visi puikiai žinome, jog teoriškai arklys, o praktiškai - neatsikelia... Tas pats ir su „Mezon“ ryšiu namuose. Teoriškai ryšys puikus (atsisiųsti duomenis galima 4 - 6 Mbps sparta), tačiau praktiškai ryšio nėra, nes duomenų išsiuntimas tėra vos 0,2 - 0,3 Mbps. Išsiuntimo sparta labai aktuali interaktyvioms interneto sistemoms, žaidimams, P2P bei internetinėms paslaugoms, būtent paskutinės dvi priežastys man ir yra aktualiausios. Taigi - teko imtis priemonių signalui stiprinti. Pirmoji į galvą šovusi mintis - reflektorius.

Palydovinė antenaMezon antenaŠiek tiek techninių duomenų. „Mezon“ ryšio paslaugos teikiamos 3,5 GHz dažnio radijo ryšio tinklu, kas sukelia šokių tokių keblumų, nes tai kur kas retesnis ryšio dažnis, nei 2,4 GHz ar 5 GHz dažniu veikiančios „WiFi“ ryšio sistemos. Negelbsti ir Rusijos rinkai skirtos „WiMax“ ryšio antenos. Nors „Yota“ ir kitos rusiškos „WiMax“ paslaugos naudoja tuos pačius „Samsung SWC U200“ modemus, tačiau rusiška technika dirba 2,5, o ne 3,5 GHz dažniu! Todėl, Lietuvoje, kitaip nei Rusijoje, „WiFi“ antenos niekaip netiks „WiMax“ ryšiui pagerinti - pernelyg skirtingi dažniai.

Tačiau, nors „WiFi“ antenos netinka 3,5 GHz dažnio įrenginiams, šio dažnio signalas neblogai atsispindi nuo metalinių paviršių. Dėl šios priežasties mano palėpėje „Mezon“ veikia prastai, nes stogas yra skardinis. Dėl tos pačios priežasties palydovinės televizijos antenos reflektorius tinka ne tik palydovinei televizijai, bet ir „Mezon“ signalo pastiprinimui, o jei būti tiksliam - jo koncentravimui į reikiamą tašką.

Bandymui pasirinkau nedidelį maždaug 30-40 cm „skersmens“ elipsinį reflektorių, kuris Aleksoto turgelio kioske buvo įkainuotas 50 litų. Antenos surinkimas truko apie 10 minučių, dar tiek pat truko vandentiekio vamzdžio paieška garaže.

USB modemo ir palydovinės televizijos antenos konstrukcija skiriasi iš esmės, taigi teko šiek tiek improvizuoti su izoliacija. Antenos efektyvumas tapo akivaizdus dar nespėjus pritvirtinti modemo  palydovinės televizijos imtuvo galvutės vietoje. Vos tik modemas atsidūrė teoriniame fokuso taške - priimamo signalo stipris pašoko 3-5 dB. Pastačius anteną laiptinėje ir tinkamai nukreipus, „MadWimax“ ryšio ataskaitose nuolat figūruoja 13,5 - 15 dBi signalo stiprio vertės, tuo tarpu be papildomų priemonių signalo stipris svyruodavo 8 - 12 dBi ribose.

Atrodytų nedaug, tačiau šio signalo prieaugio pakanka, kad duomenų išsiuntimo sparta padidėtų iki visai priimtinos 0,9 - 1,3 Mbps spartos. O tai jau ne tik visai priimtina, bet ir daugiau, nei dabar turimos DŠL paslaugos. Taigi DŠL likimas jau nuspręstas, tai tik laiko klausimas, kada antena bus patikimai prisukta ir nukreipta tinkama linkme.

Reikia pastebėti, kad antenos orientacija yra labai svarbi. Pakanka kryptelėti anteną keletu laipsnių į šoną ar aukštyn-žemyn ir signalo stipris sumažėja 1-2 dB! Todėl būtina pasirūpinti patikimu antenos tvirtinimu ir modemo fiksavimu signalo fokuso taške. Žinant tai, kad šiuo metu antena buvo suręsta per pusvalandį ir „sureguliuota“ kito pusvalandžio bėgyje - tikėtina, kad signalą pavyks sustiprinti dar labiau.

Tačiau palydovinis reflektorius palėpėje - dar ne karo dėl decibelų pabaiga. Toliau planuose antenos iškėlimas į lauką ir papildomos išorinės antenos prijungimas. Tačiau šiems projektams teks palaukti šiltesnio oro ir skirti daugiau laiko. Antenos iškėlimui į lauką kliudo ribotas USB laido ilgis -- jis negali viršyti 5 m arba reikia pasitelkti išorinį modemą, o tai jau ribos interneto ryšio dalinimo galimybes. Galimybes prijungti išorinę anteną riboja tai, kad dauguma internete pateikiamų „cantenna“ tipo antenų schemų yra skirtos tiems patiems 2,4 GHz WiFi tinklams, kai man reikia 3,5 GHz.

Tačiau šios problemos bus tikrai sprendžiamos, nes turint neblogą ryšį norisi dar geresnio. :)