Windows 8 - plytelėmis klotas „Metro“ darbalaukisVakar vakare vykusioje BUILD konferencijoje „Microsoft“ pristatė pirmąją oficialią bandomąją „Windows 8“ operacinės sistemos versiją. Dalyvavę konferencijoje ar žiūrėję tiesioginę vaizdo įrašo transliaciją galėjo pamatyti gyvai demonstruotus įrenginius su ankstyva „Windows 8“ operacinės sistemos versija.

Kitaip, nei „Windows 7“, kuri buvo labiau evoliucinis pokytis, palyginus su „Windows Vista“, „Windows 8“ yra drastiškas pokytis, kurį galima sulyginti nebent su perėjimu nuo 16 bitų DOS prie 32 bitų „Windows NT“ sistemų ar „Program Manager“ pakeitimą „Explorer“ vartotojo sąsaja. Nuo ankstesnių „Windows“ sistemų aštuntoji versija skiriasi visiškai nauja vartotojo sąsaja bei suderinamumu su kitokia, nei x86 kompiuterių architektūra - ARM.

Apie ARM jau buvo užsiminta ne kartą ir iš esmės tame nėra nieko naujo - programinės įrangos gigantė tiesiog negalėjo ignoruoti planšetinių kompiuterių populiarumo sprogimo bei šioje rinkoje karaliaujančios ARM architektūros. Tačiau potencialiems vartotojams greičiausiai bus kur kas įdomesnis vartotojo sąsajos pakeitimas. Būtent pakeitimas, nes žodis „atnaujinimas“ čia nelabai tinkamas - pernelyg daug pokyčių, o tiksliau pernelyg mažai panašumų.

IE10 ir kitos „Metro“ programos veikia pilno ekrano režimu
Naujoje „Windows 8“ sistemoje įprastinis darbalaukis bus pakeistas naujai sukurta „Metro“ vartotojo sąsaja, kuri iki šiol buvo naudota „Windows Mobile 8“ sistemą naudotuose mobiliuosiuose telefonuose. Taip, jūs perskaitėte teisingai - „Microsoft“ įprastinę asmeninių kompiuterių darbo lauko sąsają keičia mobiliųjų įrenginių sąsaja, orientuota į lietimui jautrius ekranus! Tiesa sakant tai nėra tik „Microsoft“ sprendimas. Tokį patį rizikingą žingsnį žengė ir „Canonical“, naujose „Ubuntu“ sistemose seną „Gnome 2“ pakeitusi į „Unity“, o ir tie patys „Gnome“ autoriai trečiojoje „Gnome“ sąsajoje.

Prisiminęs gana garsius vartotojų niurzgėjimus bei keiksnojimus „Canonical“ adresu interneto forumuose, jau galių įsivaizduoti kokią reakciją rinkoje sukels toks drastiškas vartotojo sąsajos pakeitimas didžiausią rinkos dalį užimančioje OS. Kitaip, nei „Linux“ sistemose, „Windows“ vartotojams nesuteikia tokio dalyko, kaip pasirinkimo laisvė, tad „Metro“ sąsaja yra pagrindinė ir nekeičiama, bent jau įprastinėmis priemonėmis, vartotojo sąsaja. Įprastinis darbalaukis „Windows 8“ yra įtrauktas tik kaip eilinė programa, o tiek prisijungimo langas, tiek ir pagrindinis „darbalaukis“ yra išdidintos mobiliųjų įrenginių sąsajos vaizdų versijos.

Vietoje įprastinio darbalaukio su piktogramomis „Metro“ sąsaja vartotojams pateikia darbo lauką su krūva interaktyvių „plytelių“ („tile“). Kitaip nei įprastinės statinės piktogramos, šios „plytelės“ pateikiama ne „po jomis“ slypinčių programų pavadinimus, o realią šių programų generuojamą informaciją. Tarkime orų prognozės programos „plytelėje“ bus pateikiama orų prognozės santrauka, pašto programos „plytelė“ rodys naujų laiškų skaičių, socialinio tinklo „plytelė“ pateiks socialinių tinklų abonementų statistiką ir t.t. Norėdami perversti turimų programų sąrašą tereikia pirštu perbraukti per ekraną ar pasukti pelės ratuką ir „Windows 8“ parodys likusių programų „sąrašą“.
„Windows 8“ programinė struktūra
Spragtelėjus ar palietus „plytelę“, ji sužadins atitinkamą programą. Jei tai bus naujos kartos „Metro“ programa, tai ji bus paleidžiama pilno ekrano režimu - jokių start menių ar lango su didinimo ar mažinimo mygtukais! Tiesa, vartotojas galės sužadinti keletą „Metro“ programų vienu metu, nes „Windows 8“ yra suderinama su daugelio užduočių vykdymu (na išmesti tokį funkcionalumą iš asmeniniams kompiuteriams skirtos OS, tai jau būtų savižudybė) ir matyti keleto programų vaizdą vienu metu. Tačiau „Metro“ programos „lango“ dydis nėra keičiamas. Vartotojas gali pasirinkti tik kaip turi būti sužadinama programa: pilno ekrano režimu vertikaliai ar gulsčiai arba dalinio ekrano režimu, paliekant kairėje ar dešinėje ekrano pusėje siaurą juostą kitai programai.

Tiesa, sužadinus senas programas, „Windows 8“ vartotoją perkels į daugmaž įprastinę „Windows 7“ sąsają, kuri, šiaip jau, nėra taip jau labai pritaikyta lietimui jautriems ekranams. Tačiau vos tik vartotojas sugalvos spragtelėti „Windows Desktop Start“ mygtuką, „Windows 8“ vėl įkraus „Metro“. Be to, toks dalykas, kaip programų sužadinimo meniu („Start menu“) iškeliavo į amžinuosius bitukų medžioklės plotus.

Iš kitų patobulinimų verta paminėti „Microsoft“ teiginius, jog jiems pavyko maždaug 1,4 karto sumažinti RAM poreikius, tad naujoji OS turėtų puikiai suktis ir palyginti senuose kompiuteriuose. Kompanija taip pat sutelkė dėmesį į HTML5, kuris taps „Windows 8“ programų kūrimo pagrindu. Kad ir kaip būtų keista, tačiau „Microsoft“ nusprendė pasitelkti atvirąsias technologijas ir nustumti kiek į šalį savo sukurtas „.NET“ ir, ypač, „Silverlight“, kuri vos prieš metus ar du buvo pristatoma, kaip neginčijama „Windows“ programų ir interneto sistemų ateitis. Na bent jau „Windows“ pasaulyje.

Taigi kitų metų pabaigoje rinkoje gali susidaryti labai įdomi situacija, kai išleidus naują „Windows 8“ versiją jos nenorės dar daugiau vartotojų, nei tokių buvo, kai „Microsoft“ išleido „Vista“. Ar sugebės tai išnaudoti „Linux“ sistemų autoriai - parodys laikas.