Ubuntu„Canonical Ltd.“ oficialiai išleido „Ubuntu 9.10“ („Karmic Koala“) sistemos versiją. Nuo senesnės 9.04 ji skiriasi keletu naujų funkcijų palengvinsiančių ar paspartinčiansių darbą ir padarysiančiu operacinės sistemos išvaizdą patrauklesne. 9.10 sistemoje „Canonical“ pristatė keletą naujų „Gnome“ aplinkos temų, prie kurių padirbėjo dizaineriai ir vartotojų sąsajos kūrėjai.

Tarp naujų 9.10 funkcijų verta paminėti „Upstart“ sistemos inicializavimo posistemį, pakeitusį įprastinę „Unix System V“ sistemos įkrovos seką. „Upstart“ leidžia gerokai sparčiau įkrauti sistemą ir parengti ją darbui. Net ir turėdamas seną nešiojamąjį kompiuterį su 40 GB IDE disku bei naudodamas namų katalogo šifravimą prisijungimo lango sulaukiu per kiek daugiau, nei pusę minutės, nors 9.04 ruošdavosi darbui daugiau, nei minutę. 

Kitas patogus dalykas, kuris turėtų patikti „Linux“ naujokams - „Software Center“ programa, kuri pakeis anksčiau buvusią „Add/Remove Programs“ programą. Patobulinta programinės įrangos diegimo ir šalinimo programa leis paprasčiau ir greičiau susirasti norimas programas iš didžiulio „Ubuntu“ programinės įrangos katalogo.Tai turėtų išspręsti daug naujokų klausimų, kur ir kaip rasti bei įdiegti „Ubuntu“ programinę įrangą. Žinoma, niekas nekliudo naudotis labiau įprastomis programinės įrangos ūkio tvarkymo programomis, tokiomis kaip „Synaptic“, „Aptitude“ ar „apt-get“. Tai ir yra pagrindinis „Linux“ privalumas, nes kiekvienas gali naudotis šia sistema, kaip jam atrodo geriausia. Ir šia sistema naudojasi ne vien IT geek'ai, bet ir kompozitoriai.

Kaip ir kitas „Ubuntu“ sistemas, bei daugelį kitų „Linux“ sistemų, naująją 9.10 galima atsisiųsti internetu iš „Ubuntu“ svetainės. Kadangi sistema pasirodė šiandien, tai vertėtų pasirinkti artimiausią tinklo veidrodį, nes įprastiniai „Ubuntu“ šaltiniai jau yra užgulti. Norintys, gali pasiskaityti plačiau apie 9.10 naujoves ir patobulinimus (tiesa, šiame puslapyje vis dar minima Release Candidate).

Per kelias šios sistemos bandymo savaites kol kas nepavyko pastebėti kažkokių didelių nesklandumų, nors iki pasirodant galutinei sistemos versijai teko kasdien atsisiųsti ne po vieną dešimtį MB sistemos papildymų ir pataisų. Vienintelis dalykas su kuo teko susidurti, tai namų katalogo šifravimo sistemos darbo nesklandumai. Spėju, kad kelis kartus grubiai išjungus kompiuterį, nes teko kariauti ir eksperimentuoti su bevielio ryšio ir kameros tvarkyklėmis - kažkas išsigadino šifruotų duomenų konteineryje. Todėl dabar yra keletas nenuskaitomų ir neištrinamų failų, o sistemos ataskaitos pilnos nusiskundimų apie eCryptfs sistemos darbo sutrikimus. Apar to, sistema tiesiog veikia ir prijungus suderinamą įrangą - ji taip pat pradeda veikti automatiškai.

Mano kuklia nuomone arba IMHO, kaip labiau įprasta virtualioje erdvėje, „Ubuntu 9.10“ yra rimta alternatyva neseniai pasirodžiusiai „Windows 7“ sistemai, jei nėra poreikio naudoti kokias nors specifines „Windows“ sistemos programas ar žaisti naujausius žaidimus.