„Microsoft Surface“Atrodo, jog šios savaitės pradžioje pristatytas „Microsoft“ planšetinis kompiuteris „Surface“ yra tik naujo “Microsoft“ ledkalnio viršūnė. Panašu, kad kompanija užsimojo iš esmės pakeisti visą nusistovėjusią PC kompiuterių ekosistemą ir pereiti nuo atviros PC platformos, kuriai ji (bei visos kitos rinkoje esančios konkuruojančios kompanijos) rengia tik operacinę sistemą, prie uždaros architektūros, kur viską kontroliuoja viena kompanija. Jei trumpai, „Microsoft“ nusprendė žengti „Apple“ kompanijos išmindžiotais takais. Tiesa, naujojo planšetinio kompiuterio reikėtų nepainioti su „Microsoft Surface“ interaktyvia lietimui jautrios sistemos platforma, vėliau pervadinta į „PixelSense“.

Taigi naujasis „Surface“, kuris pervertus 3mm storio ekrano apsaugą lengvai virsta nediduku nešiojamuoju kompiuteriu, tapo staigmena ne tik naujovių ištroškusiems entuziastams, bet ir kompiuterių gamintojams. Jis tapo šaltu dušu visiems OEM gamintojams, kurie per paskutinius kelis dešimtmečius tapo beveik visiškai priklausomi nuo PC rinką monopolizavusios „Microsoft“ kuriamos programinės produkcijos.

 

Niekam ne paslaptis, jog daugeliui eilinių kompiuterių vartotojų asmeninis kompiuteris - tolygu „Microsoft Windows“ plius „Microsoft Office“. Ir štai dabar „Microsoft“ kompanija pareiškė, jog savo planšetinių kompiuterių ateities ji nebesieja su įprastiniai OEM partneriais, tokiais kaip „Dell“, HP, „Asus“ ir pan. Negana to, didieji kompiuterių gamintojai netgi nežinojo apie „Microsoft“ planus, kuriant „Surface“. Kaip nurodo interneto šaltiniai, kompanija apie savo planus partneriams pranešė likus vos keletui dienų iki „Surface“ anonso. Taigi, didieji kompiuterių gamintojai, dėję daug vilčių į „Windows 8“ bei tikėjęsi su naująja operacine sistema atsiriekti nors kiek didesnį „iPad“ ir „Android“ gaminių rinkos pyrago dalį, staiga suvokė, galintys netekti net ir tų pačių trupinių.

Beje, „Microsoft“ ne vienintelė, nusprendusi sutelkti valdžią į savo rankas. To paties ketina imtis ir „Google“, kuriai įgriso žiūrėti, kaip daugybė kompiuterių gamintojų ir surinkėjų štampuoja vienadienes prekes ir nesirūpina „Android“ ekosistema. To pasėkoje, praėjus ar ne pusmečiui po „Android 4“ sistemos išleidimo, dauguma rinkoje esančių įrengini ų vis dar naudoja „Android 2.x“ OS. Negana to, su šiomis pasenusiomis sistemomis gaminami net ir nauji įrenginiai, neturintys jokių nesuderinamumo problemų. Tuo tarpu praėjus vos keletui mėnesių nuo „iOS 5“ išleidimo, jau maždaug 80 proc. vartotojų turi naująją sistemą. Tai labai supaprastina darbą programų kūrėjams, kuriems tampa nebūtina tempti paskui save senųjų sistemų suderinamumo kodo naujose programų versijose.

Taigi, šių metų ruduo žada daug naujovių. Ir labai panašu, jog vartotojai, tvirtai užkibę ant „Microsoft“ programų kabliuko, staiga pajus smarkų trūktelėjimą ir pasijus velkami kranto link. Kranto, kur lauks naujas ir išblizgintas „Microsoft“ ekosistemos narvelis, kur kompanija galės apmokestinti kiekvieną vartotojų pamėgtą veiksmą. Uždara ekosistema yra vienas iš kertinių komponentų, leisiančių kompanijai sužadinti programų sertifikatus, leidžiančius paleisti tik kompanijos patvirtintas programas. UEFI - kita dėlionės dalis.