„EM Drive“ laboratorijojeTai nėra tiksli citata, tačiau ši antraštė tiksliai nusako situaciją, susiklosčiusią tyrinėjant elektromagnetinių bangų fenomeną, potencialiai galintį kosmines keliones perkelti į naują lygmenį. Prieš keletą metų britų mokslininkas paskelbė, atradęs nežinomą elektromagnetinių bangų efektą, potencialiai leidžiantį sukurti variklį, naudojantį tik energiją vietoje kokio nors kuro. Tuomet į šią naujieną retas žiūrėjo rimtai, lengva ranka priskirdami tai „amžinųjų variklių“, „šaltosios sintezės“, „nulinio lygmens energijos generatoriais“ ir kitų panašių pseudomokslo „išradimų“ sričiai.

Tačiau taip pasielgė ne visi. Roger Shawyer informacija pirmiausiai susidomėjo kinai, o pernai metais jo darbus vakuumo kameroje atkartojo NASA tyrinėtojų komanda. Nors tai ir nebuvo oficialių NASA tyrinėjimų programos dalimi, tačiau atrodo, jog JAV kosmoso agentūros susidomėjimas ir pozityvus pranešimas pernai metais vykusiame kosminių technologijų forume, paskatino rimčiau žiūrėti į „EM Drive“ fenomeną.

Kaip rašo „Wired“ ir „Examiner.com“, vakar Orlando Amerikos aeronautikos ir astronautikos institute vykusiame Traukos ir energijos forume („Propulsion and Energy Forum“) Vokietijos Drezdeno technikos univer siteto Kosminių sistemų katedros profesorius Martinas Tajmaras skaitė pranešimą, kuriame aptarė „EM Drive“ įrenginio tyrimo rezultatus. Daugiau nei 15 metų su įvairiomis joninių ir kitų elektros pagrindų veikiančių kosminių variklių technologijomis dirbantis mokslininkas patvirtino tą patį, kaip ir kinai bei NASA - „EM Drive“ sukuria trauką, kurios veikimo principo mes kol kas paaiškinti nesugebam. Kaip ir ankstesnių bandymų atvejų užfiksuota trauka nebuvo didelė, tačiau tokios eilės traukos jau turėtų pakakti daugelį palydovų išlaikyti savo orbitose.

Tiesa , M. Tajmaras akivaizdžiai nebenenori vaikytis sensacijų ir tiesiog vadovaujasi sveikai skeptišku mokslininko požiūriu, ką atspindi ir ataskaitos pavadinimas - „Tiesioginiai „EM Drive“ traukos matavimai ir galimų pašalinių poveikių įvertinimas („Direct Thrust Measurements of an EmDrive and Evaluation of Possible Side-Effects“). Pašaliniais poveikiais mokslininkas įvardija elektrinius ir magnetinius laukus, galinčius įtakoti matavimų paklaidas ar apskritai neteisingus rodmenis. Kaip nurodoma „Wired“, ši ataskaita, kurios iki konferencijos mokslininkas nenorėjo platinti viešai, yra tik „EM Drive“ tyrimo pradžia ir jis ketina tęsti tyrimus. PAPILDYTA: M. Tajmaras jau buvo „nusvilęs“ su skubotais gravitacinio lauko eksperimentų rezultatais, kurie jam jau buvo priklijavę egzotiškų variklių ieškotojo etiketę.

Tai bene pirmas kartas, kai „EM Drive“ fenomeną oficialiai ėmėsi tirti specializuota ir gerą reputaciją turinti mokslinė laboratorija. Belieka tikėtis, kad tai iš tiesų yra naujas atradimas, o ne iki šiol nepastebėta matavimų klaida, nusiųsianti „EM Drive“ į pseudomokslo „išradimų“ šiukšlyną.