S10 dėžutė

Kažkada taip būdavo juokaujama apie TSRS laikų gaminius, kurie dėl ne itin tobulų gamybos procesų ir darbo kultūros, neretai turėdavo aštrių kampų ar surinktos gaminio detalės prastai "susileisdavo", palikdamos akivaizdžius plyšius. Negaliu pasakyti kokia situacija su rusiškais gamini ais yra dabar, nors paskaičius naujienas apie atitrūkstančias reprezentacines „Lada“ automobilio dureles, nepanašu, kad situacija pasikeitė iš esmės, tačiau perkeltine prasme šį teiginį galima pritaikyti ir daugeliui pigių gaminių, mus pasiekiančių iš tolimosios Kinijos. O kalbant apie naujai įsigytą R-TV S10 daugiaterpių sistemų grotuvą šį teiginį teko pritaikyti ir tiesiogiai.

Bet apie viską iš eilės. Prieš 7 metus įsigytas „Asus HDP-R1“ spėjo pasenti ir morališkai ir techniškai - vis dažniau pasitaiko vaizdo įrašų, kurių grotuvo procesorius nespėja dekoduoti ir vaizdas trūkčioja. O nepasant visų mano ir neoficialių „moServices“ įskiepių autorių pastangų, grotuvo niekaip nepavyko sutaikyti su „Youtube“ ar kitomis internetinėmis paslaugomis. Taigi, vieną dieną trūko kantrybė ir panaršęs šen bei ten, paskaitęs „Kodi“ suderinamų įrenginių įrenginių sąrašus, išsirinkau „R-TV S10“, kurią per 3 dienas pristatė iš „Geekbuyng.com“ Italijos sandėlio. Deja, pakili nuotaika ilgai netruko ir po truputį lauk pradėjo lįsti trūkumai arba pardavėjo (gamintojo?) melagystės. Teko raitotis rankoves ir bandyt taisyt padėtį, jos dar labiau nesugadinant.

S10 grotuvasTaigi apie viską iš pradžių. Grotuvas atkeliavo mažoje juodoje dėžutėje su riebiu „auksiniu“ S10 užrašu per vidurį. Ją atidarius, viduje buvo maždaug 12x12x2cm grotuvas, mažas valdymo pultelis, maitinimo šaltinis, HDMI kabelis ir trumpa instrukcija. Prijungus maitinimo, „Ethernet“ ir HDMI laidus, „AmLogic S912“ procesorių turintis įrenginys atgijo, nušvitęs mėlynu LED (o kaip gi be mėlynų LED) ir ekrane netruko atsirasti į stambius kvadratus sudalytas „Android 7.1.2“ darbastalis.

Paleidus „Youtube“, pradėjo lįsti pirmieji nemalonūs potyriai. Liečiamiems ekranams pritaikyta „Android“ sistema sukiai pasidavė valdoma vos 13 mygtukų (9 jei 4 krypčių ratuką laikyti vienu mygtuku) turinčiu pulteliu, pavyzdžiui, neperjungus į virtualios pelės režimą nepavyko nukeliauti iki paieškos piktogramos. O 4 krypčių mygtukais stumdyti pelę išties nėra patogu. Tačiau, manau, jog tai ne grotuvo, o pačių „Android“ programų vartotojo sąsajos trūkumas. Pagaliau pele "prišliaužus" iki padidinimo stiklo piktogramos ir išjungus pelės režimą, pavyko surinkti „national geographics" ir pasimėgauti sklandžiu geros dokumentikos įrašu.

Tolimesnis bandymas buvo „Kodi“, kurio iš pradžių nepavyko rasti tarp programų. Tada prisiminiau parduotuvės puslapyje pastebėtą keistą instrukciją: paleisti skaičiuotuvo programą ir surinkti "Pi318". Surinkus minėtą skaičių seką, ekrane pasirodė pranešimas apie pradėtą „Kodi“ grotuvo diegimą. Sulaukus užklausimo, diegti papildomus „Kodi“ įskiepius ar ne, šios konspiracijos priežastis tapo aiški. Remiantis neseniai ES ir JAV teismuose priimtais sprendimais, yra draudžiama prekiauti daugiaterpių sistemų grotuvais, išsyk sukonfigūruotais, žiūrėti internetu neteisėtai transliuojamą skaitmeninį turinį. Tokios įrangos pardavėjams yra numatytos griežtos sankcijos ir remiantis šiomis teismų nutartimis yra nuteistas ne vienas pardavėjas. Tačiau teisiškai šis grotuvas nepažeidžia šių teismų nutarčių, nes jis nėra visiškai sukonfigūruotas ir vartotojas savarankiškai turi įdiegti „Kodi“ ir galimai autorių teises pažeidinėjančius įskiepius.

Atseit aušinimo radiatoriusPNauji aušinimo radiatoriairadėjus kariauti su „Kodi“, teko atsiversti ne vieną interneto puslapį, ieškant, kaip pridėti turimą muzikos ir vaizdo įrašų saugyklos turinį, norimą radijo stotį ir paskui paprastai pasileisti tą įrašą. Beieškant informacijos po akimis pakliuvo 4PDA ir kitas rusiškas puslapis, kuriame S10 grotuvas nebuvo minimas itin gerais žodžiais. Iš pradžių nelabai tikėjau tais teiginiais, nes grotuvas lyg ir nelūžinėjo, nebuvo jokių kaitimo problemų - dirbant, grotuvo korpusas buvo vos šiltas. Tačiau atidžiau paskaičius atsiliepimus, pažiūrėjęs nuotraukas supratau ir užmetęs akį į „System Information“ skiltį „Kodi“ grotuve, supratau, jog nusiskundimai buvo pagrįsti. Net ir nieko nedarant, S10 procesoriaus temperatūra siekė 65C.

Su kaistančiais procesoriais jau teko susidurti ne kartą, tad viena iš priežasčių, rinktis S10 grotuvą, buvo grotuvo aprašyme šmėžavęs teiginys, jog metalinis korpuso dangtelis pagerina procesoriaus aušinimą. Deja, sukandus dantis ir peiliu atlupus dvipuse lipnia juosta prikliuotą metalinį dangtelį, teko įsitikinti rusų puslapiuose išdėstytų keiksnojimų pagrįstumu. Metalinis dangtelis iš tiesų yra priklijuotas prie plastikinio korpuso dangtelio ir neturi jokio sąlyčio su procesoriaus „aušintuvu“. Kabutėse todėl, kad prie procesoriaus yra priklijuotas 28x28x3mm matmenų metalo gabalėlis, truputį banguotu paviršiumi. Taigi neliko nieko kita, kaip atsiraitot rankoves ir imtis įrankių. Plastikiniame dangtelyje buvusi skylė buvo padidinta, o metaliniame dangtelyje buvo išgręžtos 4 skylės plastikinio dangtelio varžtams. Ant procesoriaus buvusi metalinė nesąmonė buvo pakeista stalčiuje užsilikusiais 2 RAM lustų aušintuvais. Nors 20x20mm radiatorius yra mažesnis už ankstesnę plokštelę, tačiau dėl gausių išsikišimų, jo paviršiaus plotas yra daug didesnis. Rezultatas akivaizdus - nedarbo metu procesoriaus temperatūra nukrito iki 53C, o rodant HD raiškos filmą - 63C. Tai vis vien yra daugoka ir elektronikos dalių parduotuvėse reikės paieškoti didesnio radiatoriaus, o metaliniame dangtelyje prigręžioti daugiau skylių. Nors estetiškai grotuvas bus subjaurotas, tačiau oro cirkuliacija tikrai pagerins procesoriaus aušinimą, o tuo pačiu ir gaminio darbą.

Skylės korpuso dangteliui atsuktiSu programine įranga taip pat nėra viskas gerai - teoriškai S10 turi galimybę atsinaujinti programinė įrangą, atsisiunčiant ją į įrenginį internetu. Ir nors forumuose kai kurie dalyviai skelbė atsinaujinę grotuvo programinę įrangą tokiu būdu, man to padaryt nepavyko. Naujinimo programa darbą baigdavo su „OTA Servier Argent Check Failed!“ klaidos pranešimu. Įkrovus grotuvą atkūrimo („Recovery“) režimu, atsisiųsto atnaujinimo taip pat įdiegti nepavyko. Pasirodo į SD kortelę ".img" failą reikia įrašyti, pasitelkus „Burn Card Maker“ programą, veikiančioje (nors labiau stabdančioje) tik „Windows“ sistemoje. Grotuvą galima atnaujinti ir USB laidu, bet tam reikia dar kitokios programos, "male-male" tipo USB laido ir magiškų apeigų, prijunginėjant laidus ir spaudant „reset“ mygtuką.

Atnaujinus S10 programinę įrangą iki "2017 09 12" versijos grėbliai nesibaigė - grotuvas kaip ir turi administratoriaus režimą (root), tačiau realiai „Super SU“ neveikia. Beje, 4PDA forume ne vienas skundėsi, jog įdiegus „SuperSU“ ir atnaujinus SU programą, grotuvas nebeužsikrauna. Su tokia „Super SU“ savybe jau buvau susidūręs ir plyta pavertęs savo telefoną. Laimei telefone turėjau TWRP atkūrimo programą ir pasileidęs komandinę aplinką, atkūriau senus „SU“ failus ir „Super SU“ daugiau neleidau naujinti failų, nors apie tai „Super SU“ primena kiekvieną kartą, ją paleidžiant.

Dabar apie gerus dalykus - „Kodi“ grotuvas vietiniame serveryje saugomą muziką ir filmus atkuria puikiai. Įdomumo dėlei pabandžiau susirasti „Star Trek: Discovery“ - pavyko, tiesa tik SD kokybe.

Reziumuojant - prastas surinkimas ir komponentai sugadino gerą ir našią „AmLogic S912“ platformą. Todėl vargu ar kam rekomenduočiau pirkti šį grotuvą. Tuomet geriau jau imti kiek senesnį procesorių ir senesnę „Android“ naudojantį „Mi box“ grotuvą arba kokį kitą kiniškos technikos stebuklą, kad ir prieš tai žiūrėtus „Videostrong KM8 Pro“ ar „Beelink GT1“.