Pocketbook InkPad2
Pocketbook InkPad2

Ilgai naudotas „Sony PRS 505“, ne be jaunųjų „skaitytojų“ pagalbos, nusibaigė smurtine mirtimi. Po kažkurio iš jų grubaus paskaitymo ekranas nustojo valdytis ir vietoje teksto ekranas kaip mat užsipildydavo brūkšniais ir taškais. Kadangi noras skaityti nedingo - teko užsiimti naujo įrenginio paieškomis.

Jau pirkdamas „Sony“ skaityklę, norėjau didesnio ekrano, tačiau tuomet didesnių, nei 5-6 colių ekranų įrenginių praktiškai nebuvo, o buvusiųjų kainos anapus mano noro ir galimybių ribos. Reikia pripažinti, jog praėjus daugiau, nei 7 metams pasirinkimas ne ką page rėjo, tačiau kainos tikrai pastebimai sumažėjo. Atmetus visiškai negirdėtus gamintojus, rinkoje ir dabar tėra vos keletas įrenginiu su 8-10 colių ekranais. Turėtas 10" planšetinis kompiuteris buvo kiek per didelis patogiam skaitymui, taigi šį kartą apsistojau ties 8 coliais, kas maždaug atitinka vidutinės knygos puslapį.

Pasiskaitęs apžvalgas ir nenorėdamas ilgai laukti, tiesiog susiradau palankią akciją Lietuvos parduotuvėje ir išsirinkau „Pocketbook InkPad 2“ skaityklę (PB840). Tai įrenginys su kiek senesnės kartos „E-Ink Pearl“ ekranu, kuris savo kontrastu ir baltumu teoriškai nusileidžia naujesniems „E-Ink Carta“ ekranams. Tačiau tiek paskaičius apžvalgas, tiek pasižiūrinėjus į įrenginius gyvai, didelio skirtumo pamatyti nepavyko. Tad lemiamu pasirinkimu tapo ekrano skiriamoji geba ir kitas papildomas funkcionalumas. Užbėgant už akių, reikia pripažinti su tuo funkcionalumu ganėtinai prašoviau.

Tarp kitų pasirinkimų buvo nagrinėjami „Bookeen“, „Kobo“ ir „Icarus“ gaminiai. „Icarus“ ir „Kobo“ 8 colių įrenginio Lietuvos parduotuvėse aptikti nepavyko, be to „Icarus“ privalumas tuo pat metu buvo ir trūkumas. „Icarus“ įrenginiai naudoja įprastinę „Android“ sistemą, todėl viena vertus turėtų būti nesunku rasti reikiamos papildomos programinės įrangos, kita vertus „Android 4“ jau ne tik morališkai, bet ir techniškai pasenusi sistema. O ir baterijos taupymu „Android“ negarsėja. „Bookeen“ gaminys atkrito dėl mažos skiriamosios gebos, nors ekranas ir 8", tačiau 1024x768 taškų yra kiek mažoka ir raidės tokiam ekrane greičiausiai atrodytų kiek "apkramtytos", kaip ir „PRS 505".

Įrenginys buvo supakuotas į labai asketišką, ploną dėžutę, kurioje tilpo tik skaityklė, keletas mažyčių bukletėlių ir USB kabelis, atskiroje dėžutėje. Deja, kieto elektroninės knygos viršelio komplekte nebuvo ir jo teko ieškoti atskirai. Čia iškilo nedidelių sunkumų, nes visi parduotuvėse siūlomi viršeliai yra pritaikyti 6,7 arba 10 colių įrenginiams ir 8" 3:4 formato skaityklei netiko nei vienas. Taigi, pavarčius „E-Bay“, pavyko rasti 12€ kainuojantį viršelį, platinamą vokiečių "kwmobile" kompanijos.

Pocketbook Inkpad 2 ir Sony PRS-505
Pocketbook Inkpad 2 ir Sony PRS-505

Kadangi PB840 turi lietimui jautrų ekraną, tad įrenginys turi tik 3 mygtukus: įjungimo ir puslapių vertimo pirmyn/atgal. Visus kitus veiksmus reikia atlikti tapšnojant ir braukant ekraną, kuris turi papildomo pašvietimo galimybę. Pripratus prie daugiau, nei tuziną mygtukų turinčios PRS-505, naujosios skaityklės vartotojo sąsaja pasirodė nepatogi, tačiau tai turbūt labiau įpročio reikalas, nes įrenginys yra tiesiog valdomas kitaip. Įsijungus PB840, vartotojui pateikiamos dvi stambių paveikslėlių grupės: paskutinių ir naujausių knygų sąrašai, po jais nuorodos į biblioteką, parduotuvę ir interneto naršyklę bei ekrano pakraščiuose išmėtytus OS valdymo elementus. Pastarieji išnyksta, atvėrus knygos turinį, todėl pirmą kartą atvėrus turinį, teko pasukti galvą: „...o, kaip grįžti atgal?“. Braukymai pirmyn/atgal ar aukštyn/žemyn atverčia kitą ar anksčiau buvusį puslapį. O norint atverti valdymo meniu, kur yra ir grįžimo atgal „mygtukas“ reikia priglausti pirštą ir jį truputį palaikyti. Problema ta, kad tas „truputi“ yra toks gan neapibrėžtas - į trumpą bakstelėjimą pirštu skaityklė nesureaguoja, o palaikius per ilgai, atsiradęs meniu dingsta, nes sureaguojama į neva antrą „bakstelėjimą“. Apskritai, nors renkantis įrenginį, buvo atsižvelgta ir į CPU dažnį, tačiau nors pastarasis yra bent 5 kartus didesnis, nei PRS-505, o ir pats procesorius tikrai yra naujesnės kartos, bet vartotojo sąsaja vis vien akivaizdžiai vėluoja. Šį jausmą dar labiau sustiprina „E-Ink“ ekrano vėlinimas, todėl su PB840 reikia elgtis neskubant - cholerikams šio įrenginio nerekomenduočiau. Gali baigtis smurtu prieš elektroniką. :)

Pačių knygų skaitymas vyksta sklandžiai, o dėl didelės ekrano raiškos, net ir gana smulkus šriftas yra įskaitomas. Tiesa, įprastinėse nuostatose yra numatyta neatnaujinti visų ekrano taškų, kiekvieną kartą verčiant puslapį. Nors tokiu būdu taupoma baterijos energija, tačiau nuo to šiek tiek kenčia teksto skaitomumas. Todėl šią nuostatą išjungiau jau kitą dieną. Perskaičius apie 700-800 puslapių, panaršius internete, paeksperimentavus su RSS naujienomis per maždaug savaitę nepavyko išnaudoti daugiau, nei 10 proc. baterijos energijos, tad manau aiškesnis vaizdas vertas tų papildomų energijos sąnaudų. Ilgiau nenaudojamas įrenginys pats pereina į miego režimą, o po kurio laiko pats išsijungia. Verta paminėti, kad bent pusę šio laiko knygos buvo skaitomos, naudojant ekrano pašvietimą, kurio stiprumą galima reguliuoti pakankamai dideliame diapazone. Nestiprus ekrano pašvietimas gerokai pagerina vaizdo kontrastą, pastebimai pabalindamas skaityklės „popierių“, tuo pat metu išlikdamas beveik nepastebimas akims.

Knygų tvarkymui naudoji „Calibre“ programą, tai bevielis ryšys man nebuvo prioritetas, nes visas knygas sukeliu per USB sąsają. Laimei, „Pocketbook“ nusprendė neiti „Google“, „Amazon“, „Apple“ ir kompanijų keliu ir papildomai neapsunkino vartotojo prieigos prie skaityklės atmintinėje saugomų failų - įrenginys atpažįstamas, kaip įprastas USB atmintukas, įkurį galima perkelti knygas. Tačiau nenaudojantiems „Calibre“, „Pocketbook“ suteikia galimybę įkelti knygas, pasitelkiant „PocketBook Sync“ ar „Dropbox“ sistemas.

Ribotos PDF teksto dydžio pasirinkimo galimybės
Ribotos PDF teksto dydžio pasirinkimo galimybės

Kol kas teko išbandyti tik PDF ir TXT formato knygų skaitymo galimybes, kurias įvertinčiau maždaug taip: TXT - 10, PDF - 8. Skaitant PDF, pasigedau gerai veikiančios labai naudingos funkcijos - galimybės pasididinti tekstą ir performatuoti dokumentą. PRS-505 leido pasrinkti vieną iš, berods penkių, teksto dydžių ir atitinkamai performatuoti dokumentą. Nors tai užtrukdavo gan ilgai, tačiau po to buvo galima normaliai skaityti tekstą, kuris tilpdavo į ekraną. PB840 PDF taip pat turi „Reflow“ galimybę, tačiau teksto dydį galima keisti tik kartais (100 proc., 200 proc., 300 proc.), kas nėra patogu, nes dažniausiai tekstą norisi pasididinti kokius 30-50 proc. O jei PDF vaizdą tiesiog didinti (ką galima daryti 1 proc. tikslumu), tai galiausiai teksto eilutės tiesiog nebetilps ekrane.

Taigi tiek gerų ir ne itin pastebėjimų, o dabar apie blogus, kurių ne taip jau ir mažai. Na lėtą vartotoją sąsają jau minėjau, tačiau kiek teko čiupinėti „Kindle“ - ji ten ne ką spartesnė ir nė iš tolo neprilygta įprastiniems planšetiniams kompiuteriams ar telefonams. Papildomas skaityklės funkcionalas irgi nesužavėjo. Kai kurių svetainių, pavyzdžiui, Feedly.com, naršyklė nesugeba atverti apskritai. Kitose kyla keblumų su atvaizdavimu - jau esant įprastiniam šrifto dydžiui jis netelpa į ekraną (ir tai esant 1200 taškų pločiui!), o pasididinus iki komfortiškai skaitomo tuo labiau. Naršyklės nustatymų galimybės yra minimalios, tad naujienų portalai su animuotom „JavaScript“ reklamomis „E-Ink“ ekrane neretai sukelia pikselių fejerverkų šou, o išjungus „JavaScript“ nemažai svetainių vietoje turinio rodo špygą.

Lietuviško (nu)vertimo pavyzdys
Lietuviško (nu)vertimo pavyzdys

Daug dėjus vilčių į RSS naujienų skaitymo galimybę teko smarkiai nusivilti. RSS naujienų programa surenka visų aktyvių šaltinių naujienas į vieną HTML failą be jokio turinio pagal šaltinius ir atveria jį nrašyklėje. Taigi, jei programoje buvo aprašyti bent 5-6 aktyvūs naujienų šaltiniai, per keletą dienų HTML faile atsiras keli šimtai nuorodų su straipsnių ištraukomis, kurios kartais gali būti net kelių pastraipų. Todėl, norint pasiekti paskutinio pagal sąrašą šaltinio naujienas, teks ilgai ir nuobodžiai spaudyti mygtuką: „Kitas puslapis", nes greitos slinkties galimybės rasti nepavyko. Kitaip tariant RSS funkcionalas yra tik tam, kad turėti ką parašyti reklaminiame buklete, o ne realiai panaudojama galimybė.

Kitų programėlių, tokių kaip keleto žaidimų, užrašinės, skaičiuotuvo, žodyno ar galerijos daug naudoti neteko, tačiau žodyno programa atrodo visai patogiai (ją galima sužadinti skaitant knygą) ir tarp kitų, ji turi ir „ABBYY Lingvo“ lietuvių kalbos žodyną. Kokia jo apimtis - nežinau, tačiau žinau, kad lietuviškas sąsajos vertimas kai kuriose programose yra kreivas ir vietoje lietuviškų žodžių kur ne kur išvysite įvairių kalbų kratinius, dargi skirtingų.

Reziumuojant ar rekomenduočiau kam nors pirkti šią ar kitą „Pocketbook“ skaityklę - nelabai. Pats įrenginys padarytas tvarkingai - niekas negirgžda, mygtukai spaudosi gerai, ekrano pašvietimas kokybiškas ir tolygus. Tačiau programinė įranga nuvilia. Šiokos tokios vilties duoda nepriklausomų programuotojų sukurtos programos - gal tarp jų bus galima rasti kokių nors alternatyvų.